Yaşam & Ben

Girne Amerikan Üniversitesi ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkanı ve Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, 1 Şubat 1964 tarihinde Lefkoşa Arabahmet yerleşkesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretimini doğduğu yer olan Lefkoşa’da tamamladı.

Üniversite lisans ve lisansüstü eğitimini İngiltere`de işletme alanında gerçekleştiren Sn.Akpınar , uzmanlık eğitimini uluslararası pazarlama alanında tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında İngiltere’nin profesyonel eğitim merkezlerinde , işletme , işletme mühendisliği , yönetim uzmanlığı , pazarlama , finans ve iletişim alanlarında ileri eğitim aldi.

22 yaşında KKTC’nin ilk üniversitesini kuran Akpınar, profesyonel yaşamı boyunca öğrenen bir birey olmaya devam ederek, özelde Girne Amerikan Üniversitesi’nin genelde ise yükseköğretim sisteminin küreselleşen dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumları ile aynı doğrultuda hareket kabiliyetini en üst düzeyde sağlayabilmek için çeşitli araştırma projelerine liderlik ederek Uluslararası Kalite Güvence Temsilciliği , Ulusal ve Uluslararası akreditasyon kurumları bünyesinde sayısız uluslararası çalıştayda görev aldı ve halen çalışmalarını uluslararası belli kurumlar bünyesinde devam ettirmektedir. Karpaz Bal Ormanları Projesini başlattı. Proje kapsamında karpaz bölgesinde  bölge halkına  arıcılık kursları verilmekte ve arıcılığın geliştirilmesi yönünde bölge halkı teşvik edilmektedir.

Tomur Akpınar ile evli ve Sevim Akpınar ve Toya Akpınar'ın babası olan Serhat Akpınar’ın, flüt ve gitar çalmak, su altı araştırmaları, dalgıçlık hobileri arasında yer almaktadır. Ayrıca motorsiklet ve bisiklet tutkunudur.

 

1985

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk yükseköğretim hareketini başlatarak Kıbrıs’ın ilk özel üniversitesi olan Girne Amerikan Üniversitesi’ni kurdu. Üniversite´nin bugün ABD, İngiltere, Türkiye, Moldova, Sri Lanka ve Hong Kong´da bağımsız ve ortak kurduğu jenerik kampüsleri bulunmaktadır.

2019

Amerikan Türk İş Geliştirme Konseyi (ATBDC) Kıbrıs Derneği Başkanlığına atandı.

1988

Southeastern Üniversitesi ile çift diploma programları için çalışmalar başlattı ve ilk kez bir Amerikan üniversitesinin ilk yurtdışı kampüsünü Southeastern Üniversitesi Kıbrıs Kampüsü olarak kurdu . Southeastern Üniversitesinin Kıbrıs ve Türkiye Bölge Direktörlüğünü 1998 yılına kadar sürdürdü .

1996

City Üniversitesi , Washington , online programlarını KKTC’de başlattı. Ayrıca Girne Amerikan Üniversitesi’nin ilk dış jenerik kampüsünü Kazakistan’da 1996 yılında kurdu .

1995

1995 - 1996 Yılları arasında Girne ve Lefkoşada’da bulunan The Future American College ve the American College’in kuruculuğunu yaptı. Yükseköğretimde ilke edindiği uluslararasılaşma olgusunu ilk ve orta eğitim ve öğretim sistemini geliştirmede kullandı.

1997

1996 - 1997 Yılında Kazakistanda ilk uluslararası okul öncesi eğitim kurumunu kurdu .

1999

1996- 1999 Yılları arasında City Üniversitesi Kuzey Kıbrıs, Türkiye, Pakistan, Kazakistan ve Özbekistan Bölge Direktörü görevini üstlendi.

1997

Avrupa İşletme Eğitimi Federasyonu tarafından KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti temsilciligine atandı. 1996 Yılında GALnet the Future Internet Servis Şirketini Lefkoşa’da

1998

National University San Diego ile 2+2 ve 3+1 Study Abroad anlaşmalarını gerçekleştirdi ve 2002 yılına kadar Kıbrıs ve Türkiye programlarını yürüttü.

1999

Harvard University Extension School ve Galille College işbirliğinde gerçekleşen programda, liderlik eğitimi ve Yükseköğretim Kurumlarında Program Yönetimi eğitimi aldı. Program süresince Tel Aviv Universitesi , Haifa Üniversitesi , Hebrew Üniversitesi ve Weizmann Enstitüsünde eğitimlere katıldı .

2000

National American Üniversitesi ve Fantastic Corporation işbirliği ile İngiltere’de uydu üzerinden yükseköğretim programlarını başlattı.

2001

2001 - 2002 Akademik yılında Girne Amerikan Üniversitesi’nin İngilizce Hazırlık Okulunu Kırgızistanda ilk uluslararası yüksek öğretim kurumu olarak kurdu ve daha sonra devrini gerçekleştirdi.

2002

Girne Amerikan Üniversitesi Yüksek Lisans Merkezini Hindistan’ın Banghalore şehrinde kurdu .

2003

Girne Amerikan Üniversitesi Psikoloji Lisans Programını Sri Lanka da başlattı ve daha sonra devrini gerçekleştirdi.

2006

Medya Hareketi içerisinde Cyprus Observer gazetesinin kurulmasini sağladı ve gazete bünyesinde hala bir çok öğrenciye burs imkanı verilmeye devam etmektedir.

2007

Kıbrıs Çocuk Vakfı’nı kurdu.

2007

İngiltere’de Dünya Barış Örgütü’nü, 2008 yılında ise Evrensel Eğitim Konsorsiyumu’nu kurdu.

2008

Kırgızistan Devleti’nin ilk diyaletik sözlük ve araştırma kitabını yayınladı.

2008

National Amerikan Üniversitesi Program Yöneticisi vasfıyla çift diploma programını geliştirerek sırasıyla ;

2009

Girne Amerikan Üniversitesi İngiltere Canterbury Kampüsü’nü kurdu

2009

Kazakistan Cumhurbaskani Yüksekögretim Komitesinde yer aldi .Nursultan Nazarbayev Üniversitesi`ni kuran 11 kişiden oluşan Kurucular Komitesi üyelerinden biriydi.Bugün Kazakistan Yükseköğretimi’nin dış dünyaya açılan en önemli yükseköğretim kurumu olarak yerini almistir.

2010

Günümüzde GAÜ Hong Kong kampüsü’ne devri gerçekleşmiş olan Girne Amerikan Üniversitesi Singapur Kampüsü’nü 2010 yılında kurdu.

2010

2010 yılında oluşturulan Uluslararası Üniversiteler Konseyi’ni kurdu. Dönemin YÖK Başkanı Sn. Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın onursal başkan olarak imza koyduğu Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IHEW) çalıştayı’na Girne Amerikan Üniversitesi ev sahipliği yapmış olup, Sn. Akpınar kurucu ve eşbaşkan olarak yer aldı.

2011

ABD’de Virginia Eyaletinde Dulles Üniversitesi’ni kurdu.

2012

Girne Amerikan Üniversitesi Türkiye İstanbul yerleşkesini açtı .

2012

Dipkarpaz bölgesi ve bölge halkını kalkındırma ilkesi ile yola çıkarak, 2012 yılında KKTC’deki GAÜ ikinci kampüsünü açmak amacıyla, bölgenin doğasını koruyarak zenginleştirecek, içerisinde eko köy bulunan bir mimarı plana sahip , GAU Karpaz Yaşam Kampüsü temellerini attı .Dipkarpaz yaşam kampüsü insaat Programi halen devam etmektedir .

2012

Kültürel Mirasları koruma ve yaşatma alanında büyük hassasiyet gösteren ve Kıbrıs Türkü’nün öz varlıklarına sahip çıkan Akpınar Lüzinyan Döneminden kalma bir Latin Kilisesi kalıntıları üzerine inşa edilen Büyük Hamam’ı 2012 yılında Kıbrıs toplumuna geri kazandırdı.

2013

Yılında KKTC’de Astronomi Merkezi Kurulmasına ilişkin Girne Amerikan Universitesi Uzay Arastirmalari Merkezi ile Kazakistan Ulusal Uzay ajansı arasinda işbirliği çalışmalarını başlattı.Merkez oluşum çalışmaları devam etmektedir.

2013

Bakanlar Kurulu Kararı ile KKTC Gezici Büyükelçisi olarak atanan Sn. Akpınar, KKTC ve yabancı ülkeler arasında özelde eğitim, genelde KKTC nin Uluslarası tanıtım faaliyetlerinde etkin ilişkileri kurmak amacı ile her yıl sayısız ülkeyi ziyaret etmektedir .

2014

DMW Uluslarasi Diplomatlar Birligi Yönetim Kuruluna atanmış bulunan Sn . Akpinar , yeni Görev süresince Türkiye , Avrupa Birligi ilişkilerinde etkin bir rol üstlenmistir .

2014

Türkiye’de Uluslararası Havacılık Akademisi ve Kıbrıs’da Kıbrıs Havacılık Akademisini kurarak , Girne Amerikan Üniversitesi akademik yıl açılışında Vecihi Hürkuş İdari binasının açılışını gerçekleştirmiştir.

2014

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’ni kurdu.

2014

Sn. Akpınar, AB Alt calisma programinda yer alan Prio bünyesinde Kıbrıs’ın olası çözüm sonrası ve öncesi güven arttırıcı yönetim programinda KKTC’ni yükseköğretim sektöründe temsil etmektedir .

2014

Kıbrıs toplumunu bünyesinde barındıran, kültürel mirasın değerli merkezlerinden birisi olan Arabahmet Kültür ve Sanat Evi´nin açılışı’nı 2014 yılı Haziran ayında gerçekleştirdi.

2014

Kurulumunu başlattığı Moldova Amerikan Üniversitesi 2017 Eylül ayında eğitime başlamıştır.

2014

Yılı Ağustos ayında Sri Lanka kampüsünü kurma için gerekli protokolleri tamamladı.

2014

Kıbrıs Türkü’nün mücadele yıllarında ilk turizm hareketinin dışa açılan penceresi olan Chateau Lambousa Hotel’i de GAÜ bünyesine katan Akpınar 2014 yazında KKTC turizm sektörü ve ülke tanıtımına önemli katkıda bulunacak Le Chateu Lambousa Hotelini açılışını gerçekleştirdi.

2015

Uluslararası Üniversite Başkanları Birliği resmi üyesi oldu.

2015

Yılı Mart ayında kurulması kararı alınan Kıbrıs Üniversiteler Birliği’nin oybirliği ile Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir.

2016

Kıbrıs Osmanlı Kütüphanesi’ni kurarak, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi bünyesine kazandırmıştır.

2017

DİPLOMATLAR BİRLİĞİ (DMW Diplomats International) Kuzey Kıbrıs Kurucu Başkanlığı görevine ve Diplomatlar Birliği Merkez Yönetimi As Başkanlığı görevine atanmıştır.

Girne Amerikan Üniversitesi, AB İşletme Federasyonu (ECBE) Tarafindan Akredite Edilen Ve “Kuzey Kibris” Adı Altında AB’de Yer Alan Tek Üniversitedir.

Girne Amerikan Üniversitesi Bünyesinde Ulusal Ve Uluslararasi Düzeyde YÖK, YÖDAK, IACBE, Tedqual, Naric, Asiin, Eaquals, Observatory Magna Charta Universitatum, UN Global Compact Gibi Dünyaca Otorite Kabul Edilen Akreditasyonları ve İşbirliklerini Bulundurmakla Beraber, Uluslararası Üniversiteler Birliği (LAU), İslam Dünyası Üniversiteler Federasyonu (FUIW),Avrupa Konseyi İşletme Birliği (ECBE), Avrupa İşletme Federasyonu (EFMD), ABD İşletme Eğitimi Ve Programları Asamblesi (ACBSP), Uluslararası Meslek Yüksek Okulu Ve Eğitimi Birliği (IVETA), Avrupa Okullar Birliği (ECIS-daimi Üye), Uluslararasi Okullar Birliği (CIS), Avrupa Lider Otelcilik Okullari Birliği (Eurhodip), Avrupa Mimarlik Eğitimi Birliği (EAAE) Gibi Sayısız Prestijli Kurum Ve Kuruluşlara Üyelikleri Bulunmaktadir.

Ödüller

Sizin Gözünüzden

Serhat Akpınarı yıllardır tanıyorum ve girişimlerini takdirle izliyorum. Ülkemizi üniversite sektörüyle tanıştıran , bu sürecin öncülüğünü yapan ve bu sektördeki varlığını başarıyla devam ettiren Serhat Akpınar, uluslararası alanda da başarılı girişimciliğiyle ülke tanıtımına ve KKTC olgusuna son derece faydalı ve derin katkılar sağlamıştır. Başarılarının devamını ve kalıcılığını dilerim....

Tahsin Ertuğruloğlu,
KKTC Dışişleri Eski Bakanı ve Siyasetçi

En büyük başarının kalp fethetmek olduğunu anlamak için, Serhat Akpınar’ı tanımak lazım. Kalp dostum, bu başarıları içtenlikle kazanabiliyor. Yaşamında başarı ile tırmandığı zirvelere rağmen, sahip olduğu ilk serveti olan “duru çocuk kalbini” hiç kaybetmedi, hep değer kazanmasını sağladı. Bu O’nun en ömür vadeli yatırımı. Serhat Akpınar, bir kırlangıç göçüne gözleri dolabilen, bir çocuğu, çocuğun kalbinde hissedeceği kadar, dolu dolu kucaklayabilen, kedisinin hastalandı diye, planlarını iptal edip, dünyanın öbür ucundan dönebilen birisi. O, bunların hepsini yaptı. Başarıya taşıyan da, hayallerimizin enerjik bir vizyona sahip olması da, temelde buna bağlı. Serhat Akpınar’dan başarıları yanında öğrenilecek, iyilik, sağduyu, vefa ve erdem gibi çok şey var. “Geleceğe Mektuplar Belgeseli”mizi 2038 yılı mayısında kol kola, sağlıkla izleyebilmemizi temenni ederim. Aynı kalplerle.

FERHAT ATİK,
Yazar, Senarist ve Yönetmen

Saygıdeğer Hocamız Serhat Akpınar bir fenomendir ve günümüzün kahramanıdır. Yiğittir. Masalsı kahramanlar gibi devletin yükünü sırtında taşıyan pehlivandır. Yorulmaz bir sporcu gibidir. Zaman zaman yol ortasında yalnız kalan yolcudur. Masalsı Kıdır Ata gibidir. Yolunu şaşırmaz ve yerinde durmaz. Bu deyişler Değerli dostumuz Serhat Akpınar´ın olgusunu çizen çağdaş destansı tipin kimliğidir. Benzeri olgunun ırkı, ana dili ve mekanı olamaz. Benzeri olay tüm insanlığa ortaktır. Bu ortaklığı meydana getirenler Değerli dostumuz Serhat Akpınar´ın kişiliğini, bilgisini ve yiğitliğini paylaşanlardır. Onlara aramızda nadir rastlanır, zaman zaman tek başlarınadır. Onun için de kıymetlidirler. Kıdemli Efendilerdir. Günümüz bilgi, yönetim ve teknoloji mücadelesinin pehlivanlarıdır. Bu bizim sevgili dostumuz Serhat Akpınardır!

Prof. Dr. Yerden KAZHYBEK
Qazaq Language Foundation,Kazakistan

Your sincerity inspires us, your hard-work motivates us and you set a great example for all of us. You are an excellent entrepreneur and an encouraging leader. Wishing you all the very best on this eminent launch. God speed my friend!

Dr. Siraz Meerasahib,
Chairman,
Metropolitan College,Sri Lanka

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.